Portugalia – jak tu się tańczy?

Jak się tańczy w Portugalii? Normalnie, jak wszędzie na świecie. Wszystko zależy od człowieka, jego fantazji i umiejętności. Ale ale, każdy kraj ma swoją kulturę i tańce narodowe. Tu choreografowie trzymają się tradycji.

Trzymają się w różnym stopniu. Jest bowiem folklor czysty ale są też tańce stylizowane. Np. w Polsce bardzo stylizowane tańce ma zespół Mazowsze. Może za bardzo, no ale czego się nie robi dla sceny.

Istnieje także wiele zespołów wykonujących czysty folklor. Muszę powiedzieć, że jest to może interesujące ale tylko przez chwilę. Na dłuższą metę można skonać z nudów. Dlatego też pod publikę dobrze jest tańce trochę wystylizować.

Tańce portugalskie w porównaniu do polskich są bardzo mało zróżnicowane. W zasadzie ciągle robi się to samo. Jest kilka figur, które stale są powtarzane. Najczęściej wygląda to tak. Na początku tancerze stoją w jednej linii. Gdy muzyka zaczyna grać idą na środek sali (sceny) i tam tańczą po kole. Na koniec wracają do pozycji wyjściowej.

Zaczyna się następny utwór. Tancerze znowu znajdują się na kole i tańczą. Itd. Itp. Rysunki szczególnie się nie zmieniają. No może troszeczkę. Tak czy inaczej wszystko toczy się po kole i kończy wężykiem do linii lub półkola.

Cechą charakterystyczną tańców portugalskich są uniesione, zgięte w łokciach ręce. Trzymają je tak przez większość tańca. Masakra. To musi być bardzo męczące. Moją uwagę przykuły buty tancerek, a w zasadzie klapki. Przy naszych tańcach nie dało by się w tym poruszać. Groziło by to albo zgubieniem obuwia albo czymś gorszym.

Poniżej zdjęcia niektórych uczestników festiwalu.

Rosja – byli najlepsi (jak to Rosjanie)

Meksyk

Jak sobie przypomnę skąd to wpiszę – tak czy inaczej dali czadu i wyglądali bardzo egzotycznie

Polacy – czyli my

Poniżej możesz obejrzeć fragment tego jak tańczyliśmy na festiwalu w Penacova.

Zdjęcia – Wojciech Skiślewicz

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • email
 • Gadu-Gadu Live
 • RSS
 • Twitter
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, podróże, Portugalia, taniec i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Portugalia – jak tu się tańczy?

 1. terefere pisze:

  Zanim Pani się wypowie w dziedzinie tańca ludowego jakiejś kultury dobrze byłoby się z tą dziedziną dobrze zapoznać. Więcej szacunku… życzę.

 2. Agata pisze:

  Pani/Panie terefere tak się składa, że ja również tańczę tańce ludowe i uważam, że mogę wypowiedzieć się na temat tańca innych narodowości. Jeżeli ktoś poczuł się urażony przepraszam. Przedstawiłam zupełnie obiektywny opis. Tak te tańce wyglądają.

 3. jożin pisze:

  W każdym razie zdjęcia poruszają wyobraźnię :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge