Sokołowsko

Sokołowsko zawsze kojarzyło mi się ze szpitalem dla gruźlików. W czasach mojego dzieciństwa tylko tyle o nim mówiono. W czerwcu 2014 r. postanowiłam zwiedzić tę mieścinę. Właściwie, mieścina okazała się wsią. Dojedziesz tam od Wałbrzycha przejeżdżając przez Unisław, o którym ostatnio pisałam.

Sokołowsko leży w Górach Suchych (Sudety Środkowe) w gminie Mieroszów.

Cóż tu zastałam? Trochę budynków mieszkalnych. Kilka sanatoriów opuszczonych. Zauważyłam jakąś lecznicę czynną (leczenie refundowane z NFZ). Jakiś kościół. Plac z ławkami i tablicami informacyjnymi. Kilka zabytkowych domów. Jeden lub dwa małe sklepiki, jedna kawiarnio-pizzeria. W zasadzie nie było co zjeść. Bida z nędzą.

Byłam tam w niedzielę, może w tygodniu więcej się dzieje. Szłam ul. Główną. Później na planie miasta dostrzegłam, że są tu też jakieś sanatoria położone w głębi wioski.

Na miejscu okazało się, że Sokołowsko związane jest z Krzysztofem Kieślowskim. Tu powstało archiwum jego twórczości. We wrześniu organizowany jest Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, gdzie goszczą różne sławne postacie filmowe z Polski i zagranicy.

W samej miejscowości najbardziej zaciekawił mnie zrujnowany duży obiekt i zaniedbany park tuż za nim. Ten obiekt to dawne Sanatorium Brehmera, po II wojnie światowej zwany Grunwaldem, gdzie leczono chorych na gruźlicę. Park pierwotnie miał powierzchnię 70 hektarów.

Budynek jest w trakcie remontu. Zajęła się nim jakaś fundacja. Naprawdę szkoda obiektu, jest piękny. Mam nadzieję, że zostanie uratowany.

Za dawnym sanatorium znalazłam też budynek dawnego obserwatorium.

Jest tam gdzieś też cerkiew prawosławna. Niestety nie dotarłam.

Z Sokołowska wychodzi kilka szlaków turystycznych. Np. zielonym dojdziesz do Unisławia (godzina drogi) i między innymi na Stożek Wielki (841 m n.p.m.). Ja wybrałam szlak czerwony i poszłam do Andrzejówki (godzina z kawałkiem).

Ogólnie miejsce polecam, szczególnie jak masz ochotę na dalszy spacer do Andrzejówki albo na Stożek Wielki. Niektóre obiekty są odnawiane. Z pewnością za kilka lat Sokołowsko jeszcze bardziej wypięknieje.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • email
 • Gadu-Gadu Live
 • RSS
 • Twitter
 • Ulubione
 • Wykop
 • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, góry, podróże i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Sokołowsko

 1. asia3city ♐ pisze:

  Aż żal patrzeć jak takie piękne budynki niszczeją, mam nadzieję że znajdą się pieniądze na ich odratowanie.

 2. Tomasz pisze:

  Byłem tam. Miejsce ma gigantyczny potencjał. Przydałby się inwestor.

 3. TravisPUA pisze:

  Nigdy nie słyszałem o tym mieście, a dziwne.. jak dla mnie wygląda totalnie zjawiskowo, bardzo podobaja mi sie budynki, niby takie polskie a jednak sie wyrozniaja :)

 4. Piękne miejsce, powiedziałbym nawet, że zjawiskowe :)

 5. Fajka pisze:

  Okolice rzeczywiście całkiem urokliwe.

 6. Efs pisze:

  Ja nie byłem, ale planuję po tym, co zobaczyłem :)

 7. PD pisze:

  Niby wieś, ale widoki piękne. Gdzie jak nie na wsi można podziwiać tego typu rzeczy.

 8. Dominika pisze:

  Piękne widoki, tylko szkoda że budynki nie są odrestaurowane i okolica wokół nich.

 9. Marta pisze:

  Ja też pamiętam Sokołowsko – moja mama zawsze mi powtarzała „ale dychasz (czyt. kaszlesz), niedługo wylądujesz w Sokołowsku”! :) Ale na szczęście – albo i nie – tam jeszcze nie byłam. Patrząc po Twoich zdjęciach – chętnie się tam wybiorę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge